Bazy Harcerskie  Zlot  HIP  eBiuro

Zakończenie Kursu Animatora

W minioną sobotę, 26 listopada, zakończył się Kurs Animatora czasu wolnego dzieci i młodzieży zorganizowany przez Chorągiew Śląską ZHP, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Instruktorów oraz VI Szczep Harcerski „Chwaty” im. Stefana Żeromskiego. Tym razem kursanci wzięli udział w dwóch warsztatach, w trakcie których zapoznali się z pedagogiką cyrku a także pojęciem gry i jej wykorzystaniem w animacji.

Sztuka koncentracji

Pierwsze zajęcia tego dnia rozpoczęły się o godz. 9:00 rano w Ośrodku Harcerskim – Hotel Skaut w Chorzowie. Na początku kursanci zapoznali się z teorią pedagogiki cyrku, co wchodzi w jej skład, a także na czym powinni się skupić w pracy z dziećmi i młodzieżą – mianowicie na radosnym podejściu do swoich podopiecznych. Następnie uczestnicy zapoznali się z kilkoma ćwiczeniami wprowadzającymi w tajniki pantomimy wpływającej na rozluźnienie napięcia w grupie, by po chwili przejść do jednej z najciekawszych części – żonglerki. Najpierw w ruch poszły kolorowe talerze z tyczkami. Z początku wymagało to wiele skupienia i samozaparcia, ale do końca zajęć każdy z kursantów sam potrafił już wprawić talerz w ruch rotacyjny. Następnie kadra zademonstrowała triki pozwalające rozpocząć przygodę z maczugami, flowerstickami oraz ćwiczebnymi poi. Od tej chwili każdy miał możliwość zapoznania się i wypróbowania własnoręcznie wymienionych rekwizytów.

Ostania godzina pierwszych warsztatów poświęcona została na duże bańki mydlane. Omówiono rodzaje płynów oraz kijków. Kursanci uczyli się jak puszczać bańki duże i małe, w które uprzęże warto zainwestować, a także na co zwracać szczególną uwagę przy udostępnieniu kijków dzieciom. Ta część warsztatów sprawiła dużo radości i wrażeń wizualnych nie tylko uczestnikom kursu. Warsztaty z pedagogiki cyrku zakończyło krótkie podsumowanie w kręgu.

Spotkanie na planszy

Od kilku lat gry planszowe umacniają swoją pozycję wśród idealnej alternatywy dla postępującej cyfryzacji. Są doskonałym wyborem na deszczowe dni, czy długie podróże. Jednak najważniejsze dla animatora to wiedzieć, jakie gry szybko podbiją serca podopiecznych, którzy nigdy nie mieli w rękach niczego poza chińczykiem lub monopolem. Przez pierwszą część ostatnich warsztatów kursanci poznali wiele tytułów, których zasady są proste i niekiedy intuicyjne, co jednak nie jest szkodą dla samej gry. Koordynatorzy zaprezentowali m.in. Dobble, Halli Galli, Tenzi, Timeline Polska i Cardline Zwierzaki, czy 5 Sekund. Nie zabrakło również gier w skali makro, takich jak drewniany labirynt, bierki i speed cups. Jedynie krótki czas zajęć stanął na drodze tłumaczeniu kolejnych tytułów.

Kolejna część warsztatów poświęcona została quizom z wykorzystaniem projektora. Podzieleni na dwie ekipy kursanci wzięli udział m.in. w familiadzie, która została przygotowana w formie prezentacji z możliwością edycji pytań i odpowiedzi. Po tej części uczestnicy kursu zagłębili się w tematykę gier paragrafowych i fabularnych. Został omówiony geochaching, a także questing którego przykłady zaprezentowano. Jedną z najtrudniejszych części warsztatów okazały się gry wielopoziomowe. Przedstawiono kilka przykładów tych gier, poczynając od prostych dla młodszej grupy wiekowej, po bardziej skomplikowane, osadzone w tematyce Powstania Warszawskiego. Następnie kursanci wspólnie z koordynatorami rozpisali grę wielopoziomową o tematyce „Krainy Lodu”, w której… zabrakło lodu.

Kurs Animatora

Po 18 godzinach, dających łącznie 1080 minut teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresy prowadzenia animacji dla dzieci i młodzieży, zakończył się Kurs Animatora. Absolwentom serdecznie gratulujemy otrzymania certyfikatów ukończenia kursu i życzymy wielu radosnych chwil w pracy animatorów. Podziękowania kierujemy również do pracowników Hotelu Skaut w Parku Śląskiem, w którym odbywał się kurs.

Zakończenie Kursu Animatora

Sorry, comments are closed for this post.