Bazy Harcerskie Zlot Kalendarium 100-lecia zjazd eBiuro

Indiańska przygoda Zuchów na scenie Archetti

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Tradycyjnym indiańskim przywitaniem rozpoczęły się zuchowe prezentacje sceniczne Festiwalu Kultury Zuchowej „Wesołek”. Miał on miejsce w minioną sobotę 25 marca 2017 roku w Archetti Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna. Przybyłe na festiwal zuchy występowały w trzech kategoriach: „Głos Matki Natury” – indiańska piosenka, „W Rytmie Ziemi” – indiański taniec, „Opowieści Wielkiego Wodza” – zuchowy teatr. Zanim jednak prowadzące, „Rwąca Rzeka” – hm. Ewa Miękina i „Pracowita Pszczółka” – pwd. Jadwiga Sułek-Biś, zaprosiły pierwszą gromadę na scenę, uczestnicy przypomnieli sobie, co działo się podczas festiwalu w ubiegłym roku. Obejrzeli bowiem krótki pokaz zdjęć ilustrujących tamto wydarzenie.

Wszystkie prezentacje oceniało profesjonalne jury w składzie: pani Barbara Stachańczyk główny specjalista ds. kulturalno – artystycznych Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, hm. Aleksandra Lechocka za-ca Komendantki Chorągwi Śląskiej ZHP, hm. Patrycja Macharska-Chachaj za-ca Komendantki Chorągwi Śląskiej ZHP, phm. Angelika Witkowska członkini Referatu Zuchowego Chorągwi Śląskiej ZHP, hm. Kinga Jędrzejek komendantka Hufca ZHP Jaworzno.

Festiwal odwiedzili również: hm. Robert Duda za-ca Komendantki Chorągwi Śląskiej ZHP, phm. Janusz Karaś członek Komendy Chorągwi Śląskiej ZHP, pwd. Marek Czerniak szef Zespołu Promocji Chorągwi Śląskiej ZHP, przedstawiciele lokalnych mediów.

Dodatkową atrakcją  „Wesołka” był występ pana Marka Ptasińskiego zwanego przez dzieci „Panem Indianinem”. Przy dźwiękach oryginalnej muzyki Indian, przedstawiał tańce, będące jednocześnie legendami i opowieściami z życia ludów tubylczych Ameryki Północnej. Zuchy miały też możliwość próby gry na indiańskich instrumentach oraz strzelały z łuku do tarczy.

Występy w „Wesołkowych” kategoriach, pląsy, zabawy, konkursy, indiańskie okrzyki –  to wszystko miało miejsce w czasie trwania Festiwalu. A każdy zuch na pamiątkę udziału w tym artystycznym wydarzeniu otrzymał okolicznościowy buton oraz zdjęcie ze wszystkimi uczestnikami, które zrobiliśmy sobie podczas przerwy w pokazach.

Festiwalowe prezentacje – wokalne, taneczne, teatralne były bardzo dobrze przygotowane, a zuchy z zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności. Jury pracowało bardzo intensywnie i zgodnie podjęło decyzję o przyznaniu poszczególnych miejsc. Wyniki festiwalu wyglądają następująco:

Kategoria „Głos Matki Natury” – indiańska piosenka:

I miejsce – 36 GZ „Pluszowe Niedźwiadki” Hufiec ZHP Częstochowa,

II miejsce – 15 GZ „Plemię Wschodzącego Słońca” Hufiec ZHP Węgierska Górka,

III miejsce – 11 RGZ „Strażnicy Żywiołów” Hufiec ZHP Ruda Śląska,

Wyróżnienie – 6 GZ „Tropiciele Biedronek” Hufiec ZHP Częstochowa,

Wyróżnienie – GZ „Łowcy Przygód” Hufiec ZHP Ziemi Tyskiej,

Wyróżnienie – 3 JGZ „Śmieszki” Hufiec ZHP Jaworzno,

Wyróżnienie – 8 GZ „Antki Cwaniaki” Hufiec ZHP Ziemi Będzińskiej.

Kategoria „W Rytmie Ziemi” – indiański taniec:

I miejsce ex aequo

29 GZ „Mirowskie Chochliki” Hufiec ZHP Częstochowa, 7 GZ „To Tu To Tam” Hufiec ZHP Węgierska Górka.

Kategoria „Opowieści Wielkiego Wodza” – zuchowy teatr:

I miejsce – 1 GZ „Leśne Skrzaty” Hufiec ZHP Ziemi Będzińskiej,

II miejsce – 46 GZ „Leśne Ludki” Hufiec ZHP Częstochowa,

III miejsce – 7 JGZ „Włóczykije” Hufiec ZHP Jaworzno,

Wyróżnienie – 9 GZ „Pomarańczowe Psotniki” Hufiec ZHP Węgierska Górka,

Wyróżnienie – 11 RGZ „Strażnicy Żywiołów” Hufiec ZHP Ruda Śląska.

Serdecznie dziękujemy harcerzom, instruktorom i Komendzie Hufca ZHP Jaworzno, Dyrekcji i pracownikom Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, Harcerskiemu Klubowi Podróżnika „Team” z Jaworzna, Jurajska Sp. z o.o., Komendzie Chorągwi Śląskiej ZHP, instruktorom z Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Śląskiej ZHP oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie indiańskiej edycji Festiwalu Kultury Zuchowej „Wesołek”.

Czuj! Czuwaj!

Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej ZHP

Relacje fotograficzne:

https://www.facebook.com/pg/zuchowy.slaska/photos/?tab=album&album_id=1637011509645778

https://www.facebook.com/pg/Chor%C4%85giew-%C5%9Al%C4%85ska-ZHP-215118778517720/photos/?tab=album&album_id=1585690884793829

http://fotojaworzno.pl/index.php?/category/25