Bazy Harcerskie Zlot Kalendarium 100-lecia zjazd eBiuro

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

Tradycyjnie już, w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, śląscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju przedstawicielom różnych instytucji, działających na rzecz mieszkańców regionu. W tym roku symboliczny płomień wędruje po Polsce pod hasłem przewodnim W Tobie jest światło.

18 grudnia 2017 r. już po raz szósty zapłonął także w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Komendantka Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko i hm. Andrzej Lichota przynieśli ten symbol pokoju i braterstwa prosto z Jasnej Góry, przekazując lampion z niegasnącym światłem na ręce Bernarda Błaszczyka Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tegoroczna wędrówka światła, która zakończy się w Wigilię Bożego Narodzenia rozpoczęła się  w nocy z 16 na 17 grudnia br., kiedy to polscy harcerze odebrali światełko od słowackich skautów w sanktuarium na Krzeptówkach.

Więcej informacji o idei Betlejemskiego Światła Pokoju

—————————————————————————————-