Bazy Harcerskie Zlot zjazd eBiuro

Awarie stron www na serwerze.

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Druhny i Druhowie od kilku tygodni docierają do nas zgłoszenia o problemach technicznych związanych z działaniem stron internetowych. Przestają działać całe serwisy (np. tak jak to miało miejsce ze stroną chorągwi) lub przestają działać funkcję stron związane np. z logowaniem czy rejestracją użytkowników.
Główną bezpośrednią przyczyną

takiego stanu rzeczy jest zmiana oprogramowania u naszego dostawcy usług firmy ogicom.pl na nowsze. Niestety to oprogramowanie nie obsługuje stron, skryptów napisanych w „starszym” językiem. Zmiana wersji.

Pośrednią przyczyną niedziałających lub nieprawidłowo działających stron jesteśmy „MY” administratorzy strony chorągwianej, czy stron hufcowych itd. Gro stron internetowych zostało założonych lub napisanych ok. roku 2005 w „języku” opartym na php 4 lub php 5.2, który w tamtym czasie był standardem. Obecnie firmy „dostawcy usług internetowych” wprowadzając jako główne PHP 5.5 i  przestają wspierać starsze wersje.

Czy można coś na to poradzić? Można spróbować wymusić działanie strony w systemie PHP 5.2 wpisując po adresie strony „:81” np. www.nazwa.slaska.zhp.pl:81 wtedy strona może nie wyglądać dobrze, ale może uda nam się np. zalogować do panelu administracyjnego. Następnie po zalogowaniu i zaznaczeniu opcji zapamiętaj logowanie można wejść na stronę www.nazwa.slaska.zhp.pl bez „:81” i skopiować odpowiednie dane lub przeprowadzić aktualizację.

Zalecenia/profilaktyka:

  • zaktualizować stronę do aktualnej wersji (jeśli się da),
  • w przypadku braku możliwości aktualizacji strony zalecamy „postawienie” nowej strony samoaktualizującej lub takiej, która wymaga bardzo mało pracy w przypadku aktualizacji – zalecamy strony oparte na popularnych, cały czas aktualizowanych CMS-ach np. wordpress itp.,*
  • skopiować najważniejsze dane/historię itp do pliku tekstowego ( stworzyć archiwum w razie problemu ze stroną),
  • uporządkować pliki na serwerze- niektóre hufce mają kilka wersji stron internetowych,
  • uporządkować bazy danych – wykasować niepotrzebne tabele – tak aby w bazie były tylko te wykorzystywane,

*) w najbliższym czasie ZWI udostępni dla każdego hufca nową lokalizację w celu przeniesienia danych/założenia nowej strony – szczegóły wkrótce.