Zlot eBiuro zjazd Kampania Bohater eBiuro

Konferencja “Wychowanie Wodne w ZHP”

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

 

Wspólnym zdjęciem, w dniu dzisiejszym, zakończyła się Konferencja “Wychowanie Wodne w ZHP” organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej w dniach 4-6 marca 2016 w Hotelu Skaut w Chorzowie, w której udział wzięło 80 osób.

Była ona pierwszym od lat spotkaniem kadr wodnych w ZHP, próbą zintegrowania środowiska wodniaków i Instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym a także stworzyła możliwość zaprezentowania dorobku wodniackiego w ZHP.

Przez trzy kolejne dni uczestnicy, m.in. z Trójmiasta, Olsztyna, Warszawy, Trzcianki, Białegostoku, Radomia, Częstochowy, Bytomia, Krakowa oraz Ukrainy dyskutowali, integrowali się oraz doskonale bawili.

Konferencja rozpoczęła się w piątkowy wieczór, spotkaniem przy piosence żeglarskiej.
W sobotę nastąpiło oficjalnie otwarcie przez Komendantkę Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Annę Peterko oraz kierownika Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP hm. Rafała Klepacza.
Po oficjalnym otwarciu nastąpiły pierwsze prezentacje. Słuchacze mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat Spartakiady Drużyn Wodnych Chorągwi Gdańskiej, nurkowania jako specjalizacji harcerskiej podanej na przykładzie 11 SDHP “Moana” z Wrocławia, Akcji Małych Akwenów i Rzek, czyli programu wychowania wodnego śląskich wodniaków a także o pięcioletnim doświadczeniu rejsów z Betlejemskim Światłem Pokoju.
Zaś po krótkiej przerwie technicznej płynnie przeszli do Bloku II- kajakowego, podczas którego poznali Skin on frame, czyli technologię budowy łodzi szkieletowych prosto z zimnej północy a także sposoby kształcenia organizatorów spływów kajakowych w ZHP.

Po przerwie na obiad nadszedł czas na wizytę studyjną w stanicy 10 HDW z Szopienic w Katowicach-Szopienicach oraz prezentację organizacji harcerskiej drużyny wodnej w Chorągwi Śląskiej ZHP.

Następnie, już po powrocie do Ośrodka Harcerskiego, swoje opowieści rozpoczęli nasi zagraniczni sąsiedzi, którzy zapoznali uczestników z Seascoutingiem. Opowiedzieli o Sea Scout Start – up., czyli o słowacko-czesko-polskim pomyśle na aktywizację drużyny wodnej, o Seascoutingu na Ukrainie, o spotkaniu słowackich skautów wodnych “AQUA 2017”, jak również o Europejskiej Konferencji Scoutów Wodnych “Eurosea 13”.
Później zaprezentowany został program Wychowania Wodnego ZHP, po którym zaproszono uczestników na warsztaty tańca żeglarskiego poprowadzone przez druha Rafała Klepacza.

Niedziela upłynęła na Gali Nagrody “Harcerski Rejs Roku 2015” oraz przedstawieniu planów Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP na okres do końca roku 2017.
Harcerskim Śródlądowym Rejsem Roku został rejs 110 Załogi Harcerskiej Szotmeni z 50 HDW Drakkar z Chorzowa natomiast Harcerskim Morskim Rejsem Roku rejs “Przedsionek Arktyki” Zespołu Pilota Chorągwi Śląskiej. Sponsorem nagród była Baltica Yacht & Charter.

Całą konferencję zakończył wspólny krąg oraz grupowe zdjęcie. Kolejne takie spotkanie już za rok w Gdyni.

12801109_1547342015559221_9183365988894974105_n     12801347_1547319675561455_5066520956408611172_n

IMG_20160305_120030     IMG_20160305_120120