Zlot eBiuro zjazd Kampania Bohater eBiuro

Najwyższe odznaczenie WOSM-u dla wędrowników i akademików już w Polsce

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Ruszają zapisy na warsztaty (Odkrycie SWA)będące częścią programu „Odznaka Skautów Świata”. Warsztaty odbędą się w Kampinoskim Parku Narodowym w dniach 27-29 maja.

Związek Harcerstwa Polskiego rusza z nowym projektem o nazwie „Odznaka Skautów Świata”. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane młodzieży w wieku 15-26 lat przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Aby ją zdobyć każdy z uczestników musi zrealizować dwuelementowy program związany z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym. 
Uczestnik realizując program musi:

  1. Odbyć 21-godzinne szkolenie, podczas którego zapozna się z problemem związanym przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych obszarów tematycznych (Odkrycie SWA).
  2. Zrealizować długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny czyli dobrowolne zobowiązanie, by przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z rozwojem, pokojem
    lub środowiskiem naturalnym (Służba SWA).

Odkrycie to pierwszy etap w programie Odznaki Skautów Świata. Chodzi w nim o to, by poznawać globalne problemy, a później powiązać je z lokalnym kontekstem. Podczas Odkrycia wędrownik/akademik poznaje stawiane przed nim wyzwania i uczy się na nie reagować. Po nabyciu odpowiednich umiejętności może rozpocząć opracowywanie projektu rozwiązującego problematyczne kwestie. Odkrycie to przygoda, która trwa kilka dni (minimum 21 godzin).

Więcej na temat idei „Odznaki Skautów Świata” znajdziecie w wytycznych programowych zamieszczonych w CBP.

Pierwsze „Odkrycie” w Polsce odbędzie się w Kampinoskim Parku Narodowym (Laski pod Warszawą), a jego tematyką będzie ekologia i puszczaństwo. Koszt udziału w szkoleniu to 80 zł. Zgłoszenia można dokonać na adres gajusz@zhp.net.pl w terminie do 16 maja 2016 roku. Ilość miejsc ograniczona do 20.