Bazy Harcerskie Zlot Kalendarium 100-lecia zjazd eBiuro

Harcerska Impreza Plenerowa 2016 r.

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Ponad 900 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów spotkało się w dniach 23-25 września, na terenie Ośrodka Harcerskiego w Chorzowie, na tegorocznej edycji Harcerskiej Imprezy Plenerowej.

Impreza ta na stałe wpisała się już w kalendarz Chorągwi Śląskiej ZHP i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem jednostek.

W tegorocznej edycji swoje reprezentacje wystawiły wszystkie Hufce ZHP z terenu całej Chorągwi. Jak zawsze czekało na nich mnóstwo atrakcji.

Całą imprezę otworzył uroczysty apel, w trakcie którego zainaugurowano HIP’a, odczytano listę gromad, które zdobyły tytuł Mistrzowskiej Gromady (szczegóły w rozkazie L16/2016) oraz wręczono wyróżnienia przyznane naszym instruktorom:

– Srebrna Odznaka za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej ZHP – phm. Agata Lach (Hufiec ZHP Jaworzno)
– Mistrzowski Drużynowy Zuchowy – phm. Radosław Kałuża (Hufiec ZHP Jaworzno)

Po apelu nastąpił pokaz przygotowany specjalnie dla nas przez oddział Policji Konnej z Chorzowa w składzie: sierż. szt. Przemysław Wiza na koniu Smyczek, st. sierż. Rafał Tomczyk na koniu Toszek oraz sierż. Mariusz Chlaszczak.
Po emocjonującym, pełnym dymu i wybuchów, widowisku wszyscy uczestnicy mogli ruszyć na swoje trasy.

Na trasie zuchowej przebieg zajęć wyznaczały wyjątkowe znaki, obrzędy i tajemnice związane z realizacją zadań sprawności „Zuch Ratownik”. Zuchy uczestniczące w HIP-owych wydarzeniach nauczyły się jak mają reagować w sytuacjach kryzysowych, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachować się podczas kąpieli czy podczas korzystania z dróg, przygotowały własną kartę ICE a także zmierzyły się w turnieju zuchowym. We współzawodnictwie Zuchów Ratowników wyróżniły się Gromady:

– 7 GZ Przyjaciele Słońca – Hufiec ZHP Ziemi Rybnickiej
– 26 GZ Tropiciele Przygód – Hufiec ZHP Ziemi Rybnickiej
– GZ Czarownice i Czarodzieje – Hufiec ZHP Ziemi Tyskiej
– 6 GZ Rozbrykane Mandarynki – Hufiec ZHP Ziemi Będzińskiej

Na trasie harcerskiej, na uczestników ponownie czekał „Harckeszing” jednak tym razem… po Śląsku. Ponadto patrole mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na stoisku edukacyjnym, w „Memory po Śląsku” oraz na punktach z historią Śląska oraz rysunkiem węglem. Na najlepsze patrole czekały nagrody w postaci „kosza Śląskich maszketów”, a podium wyglądało następująco:

– miejsce I – patrol 110 „Szotmeni” z Hufca ZHP Chorzów
– miejsce II – patrol „Czekoladowe Żabki” z Hufca ZHP Żywiec
– miejsce III – patrol „Impessa” z Hufca ZHP Beskidzkiego

Zaś na trasie łączonej – Starszoharcerskiej i Wędrowniczej – patrole między innymi zwiedzały bunkier oraz stację sejsmologiczną w Planetarium Śląskim, przeszły mini regaty kajakowe, sprawdziły się z zakresu I pomocy przedmedycznej a także zapoznały się z możliwościami pracy ze specjalnościami wraz z przedstawicielami Wydziału Wsparcia Specjalności GK ZHP oraz zasadami zdobywania odznaki SWA w trakcie zajęć z hm. Maciejem Czechowskim. Na tej trasie zwyciężył Patrol nr 5, który powstał z połączenia sił „Czekoladowych Żabek”- przedstawicieli Hufca ZHP Żywiec oraz patrolu „Niebo” z Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej.
Dodatkowo nasi HS i W stworzyli film o tym „Co Ci dało harcerstwo?” Efekty ich pracy możecie podziwiać poniżej 🙂

Oprócz gier i zadań na trasach w pionach metodycznych, wszyscy zebrani mogli skorzystać również z punktów aktywności przygotowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej ZHP czy Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Śląskiej ZHP, pograć w Strefie Gier zorganizowanej przez Harcerski Klub Gier “Gildia” z VI Szczepu Harcerskiego “Chwaty” wraz ze sklepem Morigal.pl a także rozładować nieco energii na dmuchańcach Harcerskiego Klubu Podróżnika z Hufca ZHP Jaworzno czy ściance wspinaczkowej przygotowanej przez hm. Sławomira Gajdę z Hufca ZHP Beskidzkiego.

Wieczorem odbyło się ognisko na 133 harcerskie gardła, na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” zaś w niedzielny poranek przyszedł czas uścisków, podziękowań, wspólnych zdjęć i pożegnań.

Przybyłym gościom oraz organizatorom serdecznie dziękujemy!
Zwycięzcom gratulujemy!
I do zobaczenia za rok!