Bazy Harcerskie Zlot zjazd eBiuro

Kurs Animatora rozpoczęty

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Animator czasu wolnego dzieci i młodzieży to w ostatnich latach coraz bardziej cieszący się popularnością zawód, którego warsztat pracy wykorzystywany jest z powodzeniem w salach zabaw, szkołach, przedszkolach, a także na turnusach wakacyjnych czy w trakcie harcerskich zbiórek. W minioną sobotę, 5 listopada, odbyły się pierwsza warsztaty w ramach Kursu Animatora organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Instruktorów, Chorągiew Śląską ZHP i VI Szczep Harcerski „Chwaty”.

Kurs Animatora rozpoczęty

Chusta i inne rekwizyty animacyjne

Pierwszy warsztat rozpoczął się kilka minut po godz. 9:00 i potrwał do 12:15. W tracie tych 3 godzin uczestnicy kursu zapoznali się z popularnymi zabawami z wykorzystaniem najczęściej stosowanego rekwizytu w pedagogice zabawy, jakim jest chusta animacyjna. Na początku kursanci i warsztatowicze zostali wprowadzeni w zarys charakterystyki chusty jako rekwizytu, po czym płynnie przeszli do pierwszych zabaw. Rozpoczynając od „Morskich opowieści” przy akompaniamencie pirackich melodii, poprzez różne odmiany zabaw w „Kolory” i „Rekina”, po wykorzystywanie dodatkowych rekwizytów, takich jak kostka, piłeczki czy balony. W dalszej części zajęć uczestnicy podzieleni na 2-osobowe ekipy losowali zabawy, z którymi mieli się zapoznać i przedstawić pozostałym parom. Dużo emocji wzbudziły zabawy w „Kelnera” czy „Rybaka i rybkę”. Koordynatorzy tłumaczyli jakie zabawy mogą być wykorzystywane w poszczególnych grupach wiekowych, jakie zasady powinny towarzyszyć niektórym z nich, a także różnice pomiędzy chustą a spadochronem. Pierwsze warsztaty zakończyły takie zabawy jak „Origami”, „Rzeźby i rzeźbiarze” czy „Bitwa balonowa”.

Kurs Animatora rozpoczęty

Taniec animacyjny

Po półgodzinnej przerwie odbyły się drugie warsztaty tego dnia, które były poświęcone w całości tańcom animacyjnym. Uczestnicy rozpoczęli od prostych rozgrzewek w rytm muzyki oraz tańców dla maluszków. Dużą popularnością cieszył się w tej części „Gummy Bear”. Kolejne tańce, już dla starszych dzieci, wymagały kilku powtórek lecz również wzbudzały wiele pozytywnej energii. Wśród nich znalazły się takie standardy jak „Veo Veo”, „Happy”, „Hokey Pokey” czy „Chocolate”. Zajęcia zakończyły tańce wymagające większej wytrzymałości, w tym m.in „Cotton Eye Joe”.

Kurs Animatora

Był to pierwszy zjazd w ramach Kursu Animatora, w trakcie którego uczestnicy wzięli udział w dwóch warsztatach. Kolejne zjazdy, na które mogą się zapisać osoby chcące wzbogacić swój warsztat pracy drużynowego czy instruktora placówek kulturalno-oświatowych już 19 i 26 listopada. Podczas drugiego zjazdu uczestnicy spędzą kilka godzin na nauce malowania twarzy i modelowaniu balonowej dżungli, natomiast w trakcie ostatniego zjazdu zagłębią się w pedagogice cyrku oraz pojęciu gry w animacji. Chętne osoby do wzięcia udziału w poszczególnych warsztatach zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie kursu.