Bazy Harcerskie Zlot zjazd eBiuro

Harcerski Festiwal Kultury Harcomania 2017

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły, dlatego też tegoroczny Harcerski Festiwal Kultury Harcomania, który miał miejsce w dniach 7-9 kwietnia 2017 zorganizowany został pod hasłem “O, dobra rzeko, o, mądra wodo”.

Gromada zuchowa oraz drużyny harcerskie i wędrownicze od kilku tygodni przygotowywały się, aby wziąć udział w Festiwalu i zaprezentować się w trzech kategoriach: Turnieju X Muzy, Konkursie Plastycznym oraz Festiwalu Piosenki. W tym roku poza drużynami z Hufca Mysłowice gościliśmy także 13 Wielopoziomową Drużynę “Fantastyczni” z Zabrza i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy gościć w Mysłowicach jeszcze więcej delegacji z różnych miast. Uczestnicy HFK Harcomania poza udziałem w trzech konkurencjach brali także udział w warsztatach tematycznych: z Jackiem Parisem z Kayak Paris Team, w rękodziele artystycznym z Panią Marią Inglot-Gonerą, warsztatach plastycznych z Panią Elżbietą Taborek, zajęciach muzycznych prowadzonych przez Panią Karinę Krachowiecką, rękodziele wielkanocnym z Panią Heleną Biśta, wykonywaniu świątecznych eko-stroików, których uczyła Pani Maria Początek, warsztatach kuglarskich z Jakubem Radwańskim, warsztatach fotograficznych prowadzonych przez fotografa Roberta Słomę oraz warsztatach krawieckich z Panią Haliną Pioskowik.

Wszystkie trzy konkurencje, tj Konkurs Plastyczny, Festiwal Piosenki oraz Turniej X Muzy były oceniane przez Jury składające się z: Joanny Ratajczak- kierownika działu animacji Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Joanny Frysztackiej- radnej Rady Miasta Mysłowice, Róży Brzeskiej- zwyciężczyni zeszłorocznego “Mysłowice Mają Talent”, pwd. Michała Grzeszkowiaka- komendanta Hufca Mysłowice oraz wszystkich uczestników tegorocznego Festiwalu, którzy decydowali w ramach Nagrody Publiczności.

W sobotę wieczorem rozpoczął się się Koncert Galowy, na który czekali wszyscy: organizatorzy, uczestnicy, rodziny uczestników, mieszkańcy naszego miasta, jury oraz zaproszeni goście: Mateusz Grobelny z Firmy Stobud- Fachowy Sąsiad, Monika Adamek-Tuszyńska- dyrektor Mysłowickiego Domu Kultury oraz Wojciech Król- poseł na Sejm RP. W końcu stało się- po kilku tygodniach przygotowań oraz dwudniowej rywalizacji znamy wyniki!

– 1 Grand Prix: 4 ŚDH Agricola- harcerze starsi
– 2 Grand Prix: Próbna Gromada Zuchowa Niedźwiadki Uszatki
– 3 Grand Prix: 4 ŚDH Agricola- harcerze młodsi

– Turniej X Muzy: Próbna Gromada Zuchowa Niedźwiadki Uszatki
– Festiwal Piosenki: 4 ŚDH Agricola- harcerze starsi
– Konkurs Plastyczny: 13 Wielopoziomowa Drużyna Fantastyczni
– Nagroda Publiczności: 4 ŚDH Agricola- harcerze młodsi

niemniej brawa należą się wszystkim uczestnikom:
21 MDH Ignis, 41 DH Sokoły, 5 DW Niezgodni, 2 DH Magiczni, 14 DH Feniks

Tegoroczną Galę HFK Harcomania 2017 uświetniła Szkocka Trupa: która zwykle jest triem, a czasem kwartetem, bywa, że rozrasta się do kwintetu, ale można też posłuchać ich jako duetu. Luźny projekt muzyczny, w którym biorą udział muzycy folkowi znani bardziej z innych zespołów. Skład Szkockiej Trupy to otwarta formuła artystyczna, ale najczęściej jest to trio: Henryk Czekała „Szkot” (na co dzień lider grupy Mechanicy Shanty, a jeszcze wcześniej współzałożyciel innej legendy sceny folku morskiego, Ryczących Dwudziestek.) – śpiew, gitara, Kamil Piotrowski – mandolina, chórki oraz Jacek Kądziołka – bas akustyczny, chórki. Harcerze oraz mysłowiczanie ponad godzinę bawili się przy dźwiękach wspaniałych szant, które umacniała fantastycznie ustrojona scena przygotowana przez naszą komendant imprezy: hm. Annę Berzowską, prywatnie zapaloną żeglarkę ; )

Należy również głośno powiedzieć, że tegoroczna impreza nie odbyłaby się bez wsparcia współorganizatorów: Miasta Mysłowice z Prezydentem Edwardem Lasokiem na czele, Mysłowickiego Ośrodka Kultury z dyrektorem Arturem Madalińskim, Młodzieżowego Domu Kultury z dyrektor Moniką Adamek-Tuszyńską, MOSiRu prowadzonego przez dyrektora Bartłomieja Gruchlika oraz Zespołu Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich z dyrekcją: Justyną Wojak oraz Mirosławą Styczeń. To jednak nie koniec podziękowań! Zostaliśmy także wsparci przez naszych sponsorów: Stobud- Fachowy Sąsiad, Quick Park Mysłowice z dyrektor Eweliną Oleksy oraz Firmę Wikoss. Serdecznie dziękujemy za Wasze wsparcie!

Harcerski Festiwal Kultury “Harcomania” 2017 zakończył się w niedzielę pożegnalnym apelem, po którym wszyscy uczestnicy oraz organizatorzy rozeszli się do domów. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia: komendant: hm. Anna Berzowska, zastępca komendanta: pwd. Natalia Śledziona, oboźny: ćw. Jakub Gandyk, finansista: dh. Aleksandra Lis, prowadzący dream team: sam. Natalia Kocur & odkr. Michał Gandyk, wszystkim osobom prowadzącym warsztaty, a także członkom sztabu: phm. Wojciechowi Godoniowi oraz pwd. Tomaszowi Kaniowskiemu.

 

Autor: Aleksandra Oluu Lis
Foto: Aleksandra Oluu Lis