image_pdfimage_print

Zespół ds. Drużyn Grunwaldzkich Śląskiej Chorągwi ZHP stanowi władze wykonawczą Przedstawicielstwa Ogólnopolskiego Ruchu Programowo – Metodycznego „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich” (WDG) na Chorągiew Śląską. Przedstawicielstwo (PŚWDG) działa od listopada 1996 roku, natomiast od 17.05.2004 Roku funkcjonuje na prawach referatu specjalności Śląskiej Chorągwi ZHP.

Podstawową formą działania Przedstawicielstwa jest prowadzenie całorocznego współzawodnictwa o „Tytuł” i „Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej”, którego treścią są każdego roku inne zadania, wynikające z programu „Wspólnoty” oraz indywidualnie zdobywanego przez harcerzy „Znaku Zawiszy”. Drużyny Grunwaldzkie działają zgodnie z metodyka harcerską, uczestniczą w realizacji programów ogólnozwiązkowych i środowiskowych.

Celem działania Przedstawicielstwa jest:

1. Upowszechnianie tradycji grunwaldzkich i celów Wspólnoty w jednostkach organizacyjnych ZHP na terenie Chorągwi,

2. Inspirowanie i koordynowanie działań Drużyn Grunwaldzkich, wchodzących w skład przedstawicielstwa,

3. Doradztwo i szkolenie funkcyjnych w zakresie zdobywania Odznaki i Tytułu Grunwaldzkiego,

4. Wykonywanie innych działań, powierzonych przez Władze Wspólnoty,

5. Reprezentacja Drużyn Grunwaldzkich wobec władz hufców i chorągwi.

6. Integracja jednostek działających w Przedstawicielstwie

 

Przedstawicielstwo na dzień 30.12.2015 skupia:

7  jednostek zdobywających tytuł, w tym:

6  przystępujących do współzawodnictwa po raz drugi i więcej

1  przystępująca do współzawodnictwa po raz pierwszy

oraz 23 posiadających tytuł Drużyny Grunwaldzkiej nie przystępujące do współzawodnictwa

w roku 2015/2016.

Jednostki pochodzą  z  hufców: Ziemi Będzińskiej, Dąbrowa Górnicza,  Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Beskidzki, Czechowice-Dziedzice, Katowice, Chrzanów, Katowice, Jaworzno, Ziemi Zawierciańskiej, Tychy, Częstochowa oraz Jarosławiec.

 

W skład Zespołu wchodzą:

janusz.karas phm. Janusz KARAŚ – Kierownik Zespołu
Przedstawiciel Wspólnoty na Chorągiew Śląską
janusz.karas@zhp.net.plChorągiew Śląska ZHP 
 DSC_6173 pwd. Patrycja BIENIEK – instruktor ds. finansów

Chorągiew Śląska

 12804558_672795299490753_414513062_n phm. Grzegorz PRZYBYLAK

Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza

 1388734_539489659455355_1945596835_n phm. Agnieszka ZIMNA

Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice

 Andrea pwd. Andrea KRAWCZYK

Hufiec ZHP Zabrze

dh. Tomasz GAŁWA

Hufiec ZHP Zabrze