Harcerze i strażacy w akcji pierwszej pomocy – gwarek.com.pl

Dodano: 23 września, 2025

Harcerze i strażacy w akcji pierwszej pomocy
15:00, 22.09.2025

Harcerski Klub Ratowniczy z Tarnowskich Gór wygrał Ogólnopolskie Zawody ZHP w Ratownictwie na trasie zaawansowanej.

Złoto zdobyli: Iga Gawliczek, Konrad Gawczyński, Filip Tukaj i Rafał Zych. Ekipa HKR podkreśla, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wspólne zajęcia ze strażakami z komendy powiatowej PSP w Tarnowskich Górach.

Na trasie podstawowej wystartowały dwie ekipy HKR-u: Dominika Pilarz, Paulina Loch, Paulina Grobarczyk oraz Natalia Gawenda, Aleksandra Cyroń, Kamil Cudok.

Członkowie HKR-u dziękują ratownikom medycznym Larysie Niedzieli i Tomkowi Potrawie za przygotowanie zespołów.
Rywalizowali także strażacy

Tymczasem tarnogórscy strażacy wystartowali w I Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Medycznym Strażaków, reprezentowali województwo śląskie. Wydarzenie odbywało się od 17 do 19 września w Krakowie.

W zawodach uczestniczyło 25 drużyn, w tym 14 zespołów konkurujących w kategorii kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz 11 zespołów ratowników medycznych PSP.

Ponad 80 funkcjonariuszy zmierzyło się z 15 różnorodnymi zadaniami, w tym trzema nocnymi. Sprawdzały ich umiejętności, współpracę i opanowanie w sytuacjach ekstremalnych.

Zawodnicy zmierzyli się m.in. ze skutkami ataku nożownika w autobusie z udziałem 50 poszkodowanych osób, musieli pomóc matce z dzieckiem, która miała zaburzenia psychiczne czy ogarnąć bójkę dwóch osób, gdzie u jednego z uczestników doszło do nagłego zatrzymania krążenia, a interweniujący ratownicy zostali zaatakowani przez drugiego.

Były i akcje pomocy w czasie nurkowania, dziecko na hulajnodze potrącone przez samochód, miner-pirotechnik ranny wskutek wybuchu nieznanego pakunku, ranny pilot awionetki, prawdopodobnie szpieg.

Organizatorzy podkreślają, że różnica punktacji między drużynami była niewielka. W kategorii kwalifikowanej pierwszej pomocy reprezentujący komendę wojewódzką PSP Katowice strażacy z Tarnowskich Gór zajęli 8. miejsce.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz Chorągwi

87 1140 1010 0000 5718 0700 1001

CZY WIESZ, ŻE...

Corocznie w obozach harcerskich bierze udział ponad 85 000 osób.
Przejdź do treści