Na MOP Mszana Południe przy autostradzie A1 odbyły się ćwiczenia ratownicze „Taran 2026” – w czwartek, 13 sierpnia. Uczestniczyli w nich m.in. członkowie Harcerskiego Klubu Ratowniczego z Tarnowskich Gór.
Scenariusz ćwiczeń zakładał poważny wypadek – kierowca ciężarówki przewożącej żołnierzy WOT-u zasłabł i próbował zjechać na MOP. Stracił jednak przytomność, a jego noga zablokowała się na pedale gazu. Ciężarówka rozpędziła się, staranowała kilka samochodów, a na koniec uderzyła w autobus i przewróciła go.
W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. strażacy z PSP i OSP, oddziały straży pożarnej z Czech, Państwowe Ratownictwo Medyczne, policja, straż graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, służby zarządzania kryzysowego, służby odpowiedzialne za utrzymanie autostrady. W sumie było to ok. 300 osób.
Na miejscu stawił się też Harcerski Klub Ratowniczy, działający przy Hufcu ZHP Ziemi Tarnogórskiej.
– Były to dla nas wyjątkowe ćwiczenia, ponieważ mogliśmy wziąć w nich udział na kilku poziomach. Nasi ratownicy uczestniczyli w ćwiczeniach jako zespół realizujący działania ratownicze, a nasi ludzie pełnili również role instruktorów. Nie zabrakło naszych 20 pozorantów, którzy wcielili się w role osób poszkodowanych. To ogromna nobilitacja być częścią tak dużego wydarzenia – podaje HKR.
Czytaj też: Tarnowskie Góry. Potrącenie pieszej na ul. Sobieskiego