Projekty MON 2024

  1. KURS INSTRUKTORA STRZELECTWA SPORTOWEGO - uczestnicy nabyli uprawnienia do prowadzenia zajęć oraz upowszechniania strzelectwa wśród młodzieży. Podczas kursu uczestnicy zdobyli zaawansowaną wiedzę teoretyczną z zakresu technik strzeleckich, bezpieczeństwa na strzelnicy, psychologii oraz metod nauczania. Następnie przeszli intensywne szkolenie praktyczne obejmujące zarówno doskonalenie własnych umiejętności jak i rozwijanie umiejętności instruktorskich. Po zakończeniu kursu beneficjenci podeszli do egzaminu (zdało 20/20) - po zdanym egzaminie uczestnicy otrzymali certyfikat uprawniający ich do pracy jako instruktorzy strzelectwa.
Kurs był podzielony na dwie części:
  • część ogólna składała się na przedmioty kierunkowe (36 godziny) oraz przedmioty podstawowe (44 godziny),
  • część specjalistyczna (130 godzin).
  1. KURS SPADOCHRONOWY - intensywny program szkolenia przygotował uczestników do samodzielnego wykonywania skoków ze spadochronem. 
Teoretyczny kurs spadochronowy obejmował 8 godzin wykładów z następujących dziedzin lotniczych:
  • prawo lotnicze, przepisy lotnicze, człowiek, możliwości, ograniczenia,
  • ogólna wiedza o spadochronie,
  • teoria skoku spadochronowego, zasady skoku spadochronowego,
  • ogólne bezpieczeństwo skoków.
     
Po uzyskaniu wiedzy teoretycznej i zdaniu egzaminu teoretycznego uczestnicy wzięli udział w szkoleniu praktycznym obejmującym wykonanie skoków z samolotu AN-2. Wysokość wyskoku 1000 m - w ramach kursu uczestnicy wykonali 3 skoki spadochronowe. 
Pierwsze skoki zostały wykonane z samoczynnym otwarciem spadochronu - skoki na linę. Kurs spadochronowy zakończył się uzyskaniem dyplomu wykonania skoku oraz otrzymaniem zaświadczenia ukończenia kursu podstawowego.
Kurs odbył się w Aeroklubie Gliwice i wzięło w nim udział 20 osób.
  1. SZKOLENIE TAKTYCZNE CQB - KURS PODSTAWOWY - uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w czasie prowadzenia ognia na krótkim dystansie oraz w małych przestrzeniach z broni krótkiej oraz długiej, nauczyli się metod rozpoznania, przygotowania, planowania i przeprowadzania ataku na obiekty z wykorzystaniem pododdziału. Kurs taktyki bliskiego boju CQB to intensywny program szkoleniowy, który przygotował uczestników do efektywnego działania w warunkach ograniczonej przestrzeni, typowych dla walki wewnątrz budynków lub innych zamkniętych przestrzeni. W trakcie kursu uczestnicy nabyli zaawansowaną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą taktyk i technik stosowanych w CQB, obejmującą strategię przemieszczania się, współpracy zespołowej oraz reakcji na sytuacje kryzysowe. Przeszli przez intensywne szkolenie praktyczne, zawierające symulację działań bojowych i ćwiczenia taktyczne w różnych scenariuszach. Po zakończeniu kursu beneficjenci otrzymali certyfikaty potwierdzające ich kompetencje w zakresie taktyki bliskiego boju.
    ZAGADNIENIA KURSU:
    - omówienie zasad i warunków bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią palną,
    - zapoznanie z platformą karabinka AR-15 oraz pistoletów Glock i HS XDM,
    - strzelanie bojowe z karabinka i pistoletu (w miejscu i w ruchu - pojedynczo i w parach),
    - nauka przejścia z broni głównej na zapasową,
    - metody poruszania i prowadzenia ognia w przestrzeniach zamkniętych. podstawy działania w Killing House,
    - podstawy planowania ataku
    - omówienie i zaplanowanie przykładowych scenariuszy,
    - działanie i koordynacja w zespole w trakcie zdobywania obiektu.
    - skryte przemieszczanie i zajmowanie pozycji wyjściowych przed atakiem
    - omówienie i ćwiczenia praktyczne,
    - wykonanie zadania taktycznego
    Kurs obejmował 16 godzin i wzięło w nim udział 30 osób. 
  2. KONKURS WIEDZY "AZYMUT NA NATO"- 25 lecie działalności Polski w strukturach NATO. W konkursie brały udział grupy 3 osobowe z poszczególnych hufców Chorągwi Śląskiej oraz szkół o profilach mundurowych. Konkurs zaplanowany był dla dwóch grup wiekowych - młodzieży szkolnej i harcerzy w klasach 7-8 szkół podstawowych oraz dla młodzieży szkolnej i harcerzy w szkołach ponad podstawowych.
    Podział ten miał na celu dotarcie do szerszej grupy odbiorców, na różnych poziomach trudności konkursu. 25 lecie działalności Polski w strukturach NATO to była wyjątkowa okazja do sprawdzenia i upowszechniania wiedzy wśród młodzieży o sojuszu.
    Konkurs składał się z dwóch etapów:
    ETAP I - uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną zawierającą informacje o historii, strukturze i wkładu Polski w NATO. Nadesłane prace zostały ocenione przez komisję konkursową. 10 najlepszych prezentacji upoważniło zespoły do występu w finale w Olimpiadzie wiedzy.
    ETAP II - Olimpiada Wiedzy o NATO. Konkurs odbył się na żywo w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie. Najlepsze zespoły zostały nagrodzone, a pierwsze miejsce dodatkowo zdobyło puchar mistrza wiedzy o NATO.
    Konkurs wiedzy „Azymut na NATO” wystartował w październiku i zakończył oficjalnym finałem w dniu 23.10.2024 r. z udziałem wicekuratora oświaty. W pierwszym etapie wzięło udział 219 uczniów a do finału dostało się 30.
  1. OBOZY PROOBRONNE- zorganizowano trzy pięciodniowe obozy proobronne  dla uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Wzięło w nich udział łącznie 300 uczestników.
     
    Podczas obozów proobronnych odbyły się min. następujące zajęcia:
    - w terenie - pokonywanie terenu różnymi sposobami, przygotowanie żołnierza do prowadzenia rozpoznania w terenie, wprowadzenie uczestników obozu w działania grupy rozpoznawczo- dywersyjnej, zajęcia z terenoznawstwa i nawigacji, przygotowanie grupy do wyjścia w teren, przygotowanie sprzętu, zapoznanie i doskonalenie szkolonych ze sposobami poruszania się w terenie leśnym, doskonalenie umiejętności poruszania się z przechodzenia, omijania przeszkód terenowych na wyznaczonej trasie, bytowanie (przetrwania) w warunkach polowych, 
    - medyczne - resuscytacja krążeniowo-oddechowa, ewakuacja rannych z pola walki (zajęcia z wykorzystaniem podstaw medycyny pola walki), 
    - z wykorzystaniem ASG - budowa okopów sposobem ręcznym w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem do prowadzenia ognia z różnych postaw, taktyka poruszania się w terenie zurbanizowanym – symulacja pola walki - zakładanie zasadzek gra taktyczna, doskonalenie umiejętności z topografii, nawigacji z wykorzystaniem replik ASG do ćwiczenia kontaktu ogniowego przy rozejściu się z różnych szyków,
    - łączność i inżynieria - zajęcia sapersko-inżynieryjne, zajęcia z łączności z wykorzystaniem radiotelefonów, organizacja i nawiązywanie łączności.
  2. MANEWRY TAKTYCZNO-OBRONNE - zorganizowano trzydniowe Manewry Taktyczno-Obronne, w których wzięli udział członkowie Chorągwi Śląskiej ZHP z poszczególnych oddziałów terenowych, czyli hufców (łącznie 60 osób). Patrole składały się z 4 osób, w tym minimum 1 kobiety. W trakcie trwania zadania odbyły się 4 punktowane konkurencje:
    - bieg na orientację - INO,
    - bieg zadaniowy - zawody użyteczności bojowej,
    - bieg przeszkodowy z pokonywaniem toru przeszkód,
    - bieg terenowy.
     
    Wydarzenie było okazją do sprawdzenia umiejętności uczestników nie tylko w zakresie obronności, ale również ratownictwa, terenoznawstwa czy ogólnej sprawności fizycznej.
    Uczestnicy doskonalili umiejętności związane z orientacją w terenie, udzielaniem pierwszej pomocy, posługiwaniem się mapą i kompasem, a także taktyki.
    Manewry połączyły w całość różne specjalności. Specjalność wodna może znalazła swoje zastosowanie podczas pokonywania przeszkód wodnych, terenoznawcza – podczas orientacji w terenie, łączność – podczas przekazywania informacji między drużynami, a specjalność sportowa – podczas wymagających konkurencji fizycznych.
     
  3. WDZIĘCZNI BOHATEROM
WDZIĘCZNI BOHATEROM - Walczącym za wolność Polski
 
Zadania mające charakter patriotyczno-edukacyjny, podkreślające wagę wielu ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na polskiej ziemi. 
Wspomnienia wydarzeń sprzed wielu lat będą doskonałą lekcją pokory oraz wzmocnieniem poczucia tożsamości narodowej. Niełatwa praca z historią z dziećmi i młodzieżą zostanie przedstawiona w sposób przystępny, w oparciu o doświadczenia instruktorskie kadry Związku Harcerstwa Polskiego. Celem realizacji projektu jest uczczenie pamięci wydarzeń i osób, które walczyły o Polskę, a także pogłębianie wiedzy na temat historii Polski i Polaków. 
Ważnym aspektem będzie zwiększenie wśród młodego pokolenia wiedzy o bohaterskich czynach polskich patriotów w czasie zrywów niepodległościowych w walce o suwerenność i niepodległość Ojczyzny. Popularyzowanie w lokalnej społeczności historycznego dziedzictwa tradycji oręża polskiego. Ponadto ważnym celem będzie ukazanie wagi obecności Polski w NATO. 
 
W ramach projektu zaplanowano następujące działania: 
  • Akcja “Pamiętaj o bohaterach” - mająca na celu zadbanie o groby osób, które walczyły podczas II wojny Światowej na terenie Śląska. Akcja miała na celu upamiętnienie oraz uczczenie bohaterów poprzez opiekę nad ich grobami (złożenie wieńców, zapalenie zniczy, dbanie o porządek oraz szukanie grobów zapomnianych bohaterów). Akcja była przeznaczona dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. Ponadto przy pomnikach osób poległych wystawiona zostanie uroczysta warta przez członków ZHP.
  • Miejska gra historyczna „Szlakiem Żołnierzy Armii Krajowej” - uczestnicy wcielali się w rolę żołnierzy Armii Krajowej i wykonywali szereg zadań, które przybliżyły im jakie wyzwania stały przed żołnierzami podczas II Wojny Światowej. Dzięki historycznej fabule poznali historię wojennych walk oraz cel istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. Ważnym aspektem gry było praktyczne podejście do tematu historii II wojny światowej. Uczestnicy musieli wykazać się pracą w grupie, odwagą i kreatywnością podczas wykonywania poszczególnych zadań. Mieli za zadanie przygotować ekwipunek potrzebny podczas podróży, udzielić pierwszej pomocy rannemu żołnierzowi, rozszyfrować tajne dokumenty oraz dotrzeć do wyznaczonego punktu używając sprzętu wspinaczkowego i zjazdowego.
  • Program historyczny „Wdzięczni Bohaterom” - uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wycieczce w Pieniny. Wycieczka ta miała na celu zapoznanie uczestników z historią walk stoczonych podczas II wojny Światowej na terenach górskich. Poznali między innymi historię 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, Korpusu Ochrony Pogranicza i Obrony Narodowej z armii „Karpaty” gen. Kazimierza Fabrycego. W programie wycieczki był spacer historyczny z przewodnikiem, który przybliżył uczestnikom historię walczących górali. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z walkami zbrojnych na terenach górskich, jak również miejsca pamięci ofiar napaści niemieckiej na Polskę.
  • INO (Impreza na orientację) o charakterze historycznym - uczestnicy podczas biegu szukali miejsc zaznaczonych na mapie, na których poznawali bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Byli to m.in. Stefan Staszyński, Juliusz Rómmel, Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Impreza była organizowana na terenie śląska w dniu 11 listopada 2024 roku, co pozwoliło także upamiętnić Święto Niepodległości. Uczestnicy rywalizowali ze sobą na zasadach fair-play, a najlepsi zostali nagrodzeni za swoją wiedzę i umiejętności. Dodatkowym elementem była trasa rodzinna skierowana do rodzin z dziećmi, które nie mogłyby jeszcze samodzielnie w niej uczestniczyć. Takie rozwiązanie buduje poczucie patriotyzmu już od najmłodszych lat. Dzięki uczestnictwu w grze uczestnicy mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii Polski a ponadto została uczczona pamięć o uczestnikach walki o wolność Polski podczas II Wojny Światowej.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz Chorągwi

87 1140 1010 0000 5718 0700 1001

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Skip to content