wiązek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą ponad 110 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Od prawie stu lat głównym celem działania jest wspieranie rozwoju harcerek i harcerzy – tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju. ZHP jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną. Jednak ZHP to nie tylko organizacja, to przede wszystkim ruch społeczny kształtujący postawy i charaktery. Wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

Opłacenie składki członkowskiej jest statutowym obowiązkiem. Nieopłacenie jej wiąże się z konsekwencjami, między innymi ustaniem członkostwa w ZHP.

Z obowiązku uiszczania podstawowej składki członkowskiej ZHP zwolnieni są członkowie Nieprzetartego Szlaku.

W naszej Chorągwi, składka członkowska wynosi 45 zł za kwartał

Podział składki:

9 zł dla Głównej Kwatery ZHP
18 zł dla Chorągwi ZHP
9 zł dla Hufca ZHP
9 zł dla Podstawowej Jednostki Organizacyjnej

Poniższa ilustracja przedstawia schemat opłacenia składki członkowskiej.

NA CO PRZEZNACZONA JEST SKŁADKA?

Część składki należnej Głównej Kwaterze ZHP przeznacza się:

a) na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, których członkiem jest ZHP, kosztów funkcjonowania władz naczelnych ZHP, kształcenie i wsparcie metodyczne i programowe oraz opłacenie polisy ubezpieczeniowej OC obejmującej wszystkich członków ZHP,
b) na utworzenie kapitału żelaznego na szczeblu centralnym.

Część składki należnej Chorągwi przeznacza się między innymi na:

a) prowadzenie bieżącej działalności chorągwi, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków dla chorągwi i hufców,
b) szkolenia kadry,
c) obsługę księgową,
d) nadzór prawny i merytoryczny nad hufcami.

Część składki należnej hufcowi przeznacza się między innymi na:

a) prowadzenie bieżącej działalności hufca, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków,
b) utrzymaniu siedziby hufca,
c) wsparcie metodyczne i programowe dla drużynowych,
d) kształcenie kadry instruktorskiej,
e) prowadzenie rachunków bankowych,

f) nadzór prawny i merytoryczny nad instruktorami i drużynami.

Część składki należnej podstawowej jednostce organizacyjnej przeznacza się między innymi na:

a) zakup materiałów programowych,
b) drobne elementy umundurowania np. krzyże harcerskie, znaczki zucha.

Składki należy opłacić w swoim Hufcu – z pewnością uzyskasz tam dodatkowe informacje

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.