Wdzięczni Bohaterom

WDZIĘCZNI BOHATEROM - Walczącym za wolność Polski
 
Zadania mające charakter patriotyczno-edukacyjny, podkreślające wagę wielu ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na polskiej ziemi. 
Wspomnienia wydarzeń sprzed wielu lat będą doskonałą lekcją pokory oraz wzmocnieniem poczucia tożsamości narodowej. Niełatwa praca z historią z dziećmi i młodzieżą zostanie przedstawiona w sposób przystępny, w oparciu o doświadczenia instruktorskie kadry Związku Harcerstwa Polskiego. Celem realizacji projektu jest uczczenie pamięci wydarzeń i osób, które walczyły o Polskę, a także pogłębianie wiedzy na temat historii Polski i Polaków. 
Ważnym aspektem będzie zwiększenie wśród młodego pokolenia wiedzy o bohaterskich czynach polskich patriotów w czasie zrywów niepodległościowych w walce o suwerenność i niepodległość Ojczyzny. Popularyzowanie w lokalnej społeczności historycznego dziedzictwa tradycji oręża polskiego. Ponadto ważnym celem będzie ukazanie wagi obecności Polski w NATO. 
 
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
Akcja “Pamiętaj o bohaterach” - mająca na celu zadbanie o groby osób, które walczyły podczas II wojny Światowej na terenie Śląska. Akcja miała na celu upamiętnienie oraz uczczenie bohaterów poprzez opiekę nad ich grobami (złożenie wieńców, zapalenie zniczy, dbanie o porządek oraz szukanie grobów zapomnianych bohaterów). Akcja była przeznaczona dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. Ponadto przy pomnikach osób poległych wystawiona zostanie uroczysta warta przez członków ZHP.
Miejska gra historyczna „Szlakiem Żołnierzy Armii Krajowej” - uczestnicy wcielali się w rolę żołnierzy Armii Krajowej i wykonywali szereg zadań, które przybliżyły im jakie wyzwania stały przed żołnierzami podczas II Wojny Światowej. Dzięki historycznej fabule poznali historię wojennych walk oraz cel istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. Ważnym aspektem gry było praktyczne podejście do tematu historii II wojny światowej. Uczestnicy musieli wykazać się pracą w grupie, odwagą i kreatywnością podczas wykonywania poszczególnych zadań. Mieli za zadanie przygotować ekwipunek potrzebny podczas podróży, udzielić pierwszej pomocy rannemu żołnierzowi, rozszyfrować tajne dokumenty oraz dotrzeć do wyznaczonego punktu używając sprzętu wspinaczkowego i zjazdowego.
Program historyczny „Wdzięczni Bohaterom” - uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wycieczce w Pieniny. Wycieczka ta miała na celu zapoznanie uczestników z historią walk stoczonych podczas II wojny Światowej na terenach górskich. Poznali między innymi historię 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, Korpusu Ochrony Pogranicza i Obrony Narodowej z armii „Karpaty” gen. Kazimierza Fabrycego. W programie wycieczki był spacer historyczny z przewodnikiem, który przybliżył uczestnikom historię walczących górali. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z walkami zbrojnych na terenach górskich, jak również miejsca pamięci ofiar napaści niemieckiej na Polskę.
INO (Impreza na orientację) o charakterze historycznym - uczestnicy podczas biegu szukali miejsc zaznaczonych na mapie, na których poznawali bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Byli to m.in. Stefan Staszyński, Juliusz Rómmel, Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Impreza była organizowana na terenie śląska w dniu 11 listopada 2024 roku, co pozwoliło także upamiętnić Święto Niepodległości. Uczestnicy rywalizowali ze sobą na zasadach fair-play, a najlepsi zostali nagrodzeni za swoją wiedzę i umiejętności. Dodatkowym elementem była trasa rodzinna skierowana do rodzin z dziećmi, które nie mogłyby jeszcze samodzielnie w niej uczestniczyć. Takie rozwiązanie buduje poczucie patriotyzmu już od najmłodszych lat. Dzięki uczestnictwu w grze uczestnicy mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii Polski a ponadto została uczczona pamięć o uczestnikach walki o wolność Polski podczas II Wojny Światowej.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz Chorągwi

87 1140 1010 0000 5718 0700 1001

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Skip to content